Утилізація батарейок, термометрів, люмінесцентних ламп
Більшість громадян вже знають, що використані батарейки, термометри, люмінесцентні лампи не можна викидати у загальний смітник, бо вони несуть величезну загрозу для довкілля, а відповідно для здоров’я та життя громадян. Звичайна пальчикова батарейка забруднює 400 літрів води або двадцять кубометрів ґрунту, і тому містить спеціальне маркування, що закликає не викидати батарейки у смітник.
Люмінесцентні лампи, в яких на внутрішніх стінках колби наноситься люмінофор, а кількість випарів ртуті в колбі може варіюватися і досягати декількох десятків міліграм ртуті, відносяться до першого класу токсичності. Ртуть є токсичною для живих організмів речовиною, тому при використанні даного типу ламп необхідно запобігати їх пошкодженню. Крім того, якщо цілісність корпусу колби пошкоджена, або термін придатності вичерпано, лампи слід утилізувати належним чином. При порушенні правил використання чи зберігання використаних ламп ртуть може легко проникнути через ґрунт у підземні води, отруїти рослини. При потраплянні в людський організм ці випари можуть спричиняти головний біль і швидку втомлюваність, відомі також летальні випадки.
В деяких громадах налагоджений окремий збір батарейок (в основному це громадські ініціатива) та люмінесцентних ламп ( до прикладу, у м.Львові) і це дуже позитивно, що формується така практика і усвідомленість важливості збирати ці відходи окремо, адже згідно вимог чинного Закону «Про відходи» (ст.35-1) небезпечні відходи у складі побутових відходів збираються окремо від інших видів побутових відходів, а також мають відокремлюватися на етапі збирання чи сортування та передаватися спеціалізованим підприємствам, що одержали ліцензії на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами. Органи місцевого самоврядування, які відповідають з організацію збору побутових відходів, повинні і забезпечити роздільний збір таких небезпечних відходів, як батарейки, ртуть-вмісні лампи, тощо. Проте в органів місцевого самоврядування часто постає ключове питання – як правильно повестися із зібраними небезпечними відходами так, щоб гарантувати, що вони дійсно потім не потраплять у довкілля, несанкціоноване звалище.
Важливо пам’ятати, що в Україні нема підприємства, яке переробляє батарейки, і якщо якесь підприємство обіцяє це зробити, то це неправда. Єдиний можливий шлях на сьогодні – це організувати експорт використаних батарейок закордон, де функціонують підприємства з переробки батарейок. До прикладу, у Львові ДП «Боднарівка» Львівської міської ради забезпечує безкоштовний збір батарейок від населення Львова та кількох навколишніх сіл, оформила дозволи на транскордонне перевезення небезпечних відходів і по мірі накопичення експортує їх до Польщі, і на оплату таких послуг кошти закладає ЛМР у своєму бюджеті . Відповідно органам місцевого самоврядування інших районів, які не підпадають під дію пільгової Львівської програми збору батарейок, варто подумати про виділення коштів для передачі зібраних батарейок до підприємств, які забезпечать їхню належну утилізацію закордоном. Фінансовий тягар на сьогодні лежить на органах місцевого самоврядування, проте в Україні підготовлені зміни до законодавства про відходи, які перекладуть тягар витрат на безпечну утилізацію батарейок на виробників та імпортерів таких відходів через систему розширеної відповідальності виробника.
Щодо утилізації люмінесцентних ламп, то великим досягненням є створення у Львові на базі ДП «Боднарівка» лінії з переробки цих ламп, яка функціонує з використанням найновішої шведської технології і забезпечує повністю безпечну переробку. Мешканці Львова знову ж мають перевагу, бо можуть здавати використані люмінесцентні лампи на переробку безкоштовно, а підприємства та організації можуть укладати відповідні угоди. Також органи місцевого самоврядування повинні налагодити роздільний збір від населення та безпечне зберігання таких ламп із подальшим укладання угод та їх утилізацію із ліцензованими організаціями. ДП «Боднарівка», що працює у Львові, має дозвільні документи та безпечно такі лампи утилізує, що стосується інших ліцензіатів, які охоче такі послуги надають і подаються на тендери – то маємо сумніви щодо добросовісності багатьох таких суб’єктів-ліцензіатів. Аналогічно організації та підприємства області повинні налагодити належне зберігання використаних люмінесцентних ламп, а також заключити договори на їхню належну утилізацію, адже за поводженням із небезпечними відходами слідкує Державна екологічна інспекція та має право накладати відповідні штрафні санкції по результатам перевірок.
Більше про небезпеку батарейок та ртутьвмісних відходів, а також належні способи їх утилізації можна дізнатися на сторінці ДП «Боднарівка».
https://bodnarivkaeko.lviv.ua/index.php
Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety . Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу».