Вшанування образу Матері Божої Рудківської.

Дата: 06.07.2021 09:00

Фото без описуВшанування ікони Матері Божої в Україні – дуже давня традиція. Просили благословення у Божої Матері для України та її народу великі наші князі,  звитяжці – козаки, героїчні бійці Армії Української Народної Республіки та Української Повстанської армії, як і сучасні захисники України на Сході. Пречиста Мати, як і багато віків тому, тримає свій святий омофор над Україною, нашим народом і нашими славними воїнами-оборонцями .

Ікону Божої Матері шанують у багатьох церквах нашого краю. Особливо шанованою є ікона Богородиці з Дитятком – Христом (називають по грецьки «Одигитрія» - «Провідниця») у Рудках, якій виповнилося більше 400 років.

У 1612 році місцевий власник Юрій Чурило передав рудківському костелу (тоді ще дерев’яному) православну ікону Матері Божої, яка походить зі спаленої татарами церкви на Поділлі. Ікона унікальна своїми кириличними написами - зверненнями та зображеннями старозавітних пророків і праведників. Вже з середини ХVIІ ст. ікону вважали чудотворною. До Рудківської святині приходили вклонитися прості люди і вельможі (біля образу молилися король Ян Казимир, Міхал Корибут Вишневецький, Ян III Собеський).

Рівно 100 років тому, 02 липня 1921року, перемишльський єпископ Юзеф Себастіян Пельчар, котрий пізніше був проголошений святим Католицької Церкви, коронував її папською короною. Після ІІ світової війни, під час переселення польського населення з м.Рудок у 1946 році, образ вивезли до Польщі і помістили в каплиці Духовної семінарії у Перемишлі, а у 1968 році - в санктуарії в Ясені біля Устрик Дольних на Лемківщині. Її інтронізацію здійснив тоді кардинал Кароль Войтила, майбутній папа Іван Павло II, та проголосив Королевою Бєщад (Бескидів). У Ясені ікона знаходилася до дня її крадіжки у липні 1992 року.

Після отримання Україною незалежності та повернення рудківського костелу вірянам,  у 1995 р. повернули точну копію ікони (художник Іван Сухий). Образ увів до костелу і посвятив латинський архиєпископ Львова Мар’ян Яворський, який  02 липня 1996 р. оздобив ікону папськими коронами.

У  м.Рудках знову відродилася традиція паломництва до чудотворного образу. Ікона вшановується всіма релігійними конфесіями міста Рудки.

02 липня 2021 року у римо-католицькому храмі Успіння Пресвятої Діви Марії в м.Рудки розпочалося святкування 100-річчя коронації чудотворного образу Матері Божої Рудківської. Ювілейну Святу Месу у римо – католицькому храмі Успіння Пресвятої Богородиці очолив Архієпископ Мечислав Мокшицький, Митрополит Львівський. Відбулось освячення вітража св. Йосифа Себастьяна Пельчара. Архиєпископ заохотив чисельно зібраних вірних довіряти Матері Спасителя, котра допомагає нам, як помогла св. Єлизаветі.

На завершення меси його учасники пройшли Євхаристичною процесією з образом Божої Матері вулицями м.Рудок.

03 - 04 липня 2021 року у Храмі УГКЦ Пресвятої Євхаристії відбулося урочисте вшанування ікони Рудківської Матері Божої разом із настоятелями та вірянами храму Різдва Пресвятої Богородиці ПЦУ м.Рудки, римо-католицького храму Успіння Пресвятої Діви Марії. Архієрейську Божественну Літургію очолив Владика Ярослав (Приріз), правлячий архиєрей Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ. Це вже 11-а за ліком проща і проводиться вона у першу неділю липня. У своєму слові Владика Ярослав (Приріз) застановився на значенні молитви у житті людини, довіри до покровительства Матері Божої і наголосив, що у своєму покликанні, ким би ми не були, на перше місце маємо поставити Бога.

В урочистостях взяли участь делегація із гміни Фредрополя (Польща), яку очолив  вуйт Маріуш Снєжек, голова Рудківської територіальної громади Іван Лозинський, запрошені священнослужителі, жителі та гості громади.

15 липня, о 11:00год.  у римо-католицькому храмі Успіння Пресвятої Діви Марії відбудеться спільна Архієрейська Літургія у східному обряді, яку очолить Владика Ярослав (Приріз), єпарх Самбірсько-Дрогобицький, з участю духовенства та вірних усіх християнських конфесій громади.

Ювілейні святкування будуть продовжуватись до 09 жовтня 2021року.

Фото з ювілейного святкування 02 липня 2021 року у римо-католицькому храмі Успіння Пресвятої Діви Марії

Фото із урочистого вшанування 03 - 04 липня 2021 року

у Храмі УГКЦ Пресвятої Євхаристії