Пенсійний фонд інформує про призначення пенсії особам, яких визнали борцями України у XX столітті

Дата: 03.01.2024 17:46

Пенсійний Фонд

Особи, які мають статус борців за незалежність України у XX столітті, отримають пенсію у розмірі 4 200 гривень.

З 1 липня 2023 року набрав чинності Закон України від 29.05.2023 № 3113-ІХ

«Про внесення змін до законів України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 19171991 років» та «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» стосовно борців за незалежність України у ХХ столітті та деяких інших осіб» (далі – Закон № 3113), яким зокрема:

–  передбачили право на встановлення пенсії за особливі заслуги перед Україною у розмірі 4 200 гривень особам, які мають статус борців за незалежність України у XX столітті та зазнали репресій за політичними або релігійними мотивами у формі позбавлення волі (ув’язнення) або примусового безпідставного поміщення здорової людини до психіатричного закладу і реабілітовані у встановленому законом порядку;

– віднесли до завдань регіональних комісій з реабілітації надання довідок особам, яких визнано борцями за незалежність України у XX столітті.

Форма довідки регіональної комісії з реабілітації передбачена у Типовому положенні про регіональну комісію з реабілітації, затвердженому наказом Міністерства культури України від 25.10.2018 № 926, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 12.11.2018 за № 1281/32734 (зі змінами).

Зверніть увагу! Ця довідка підтверджує, що відповідно до статті 1 Закону України «Про правовий статус та вшанування пам’яті борців за незалежність України у XX столітті» особа є борцем за незалежність України у XX столітті та відповідно до Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років» є реабілітованою, із числа осіб, яких за політичними або релігійними мотивами піддавали репресіям у формі (формах) позбавлення волі (ув’язнення) чи примусового безпідставного поміщення здорової людини до психіатричного закладу за рішенням позасудового або іншого репресивного органу.

Важливо! Територіальні органи Пенсійного фонду України, у разі звернення особи про призначення пенсії за особливі заслуги, як борцю за незалежність України у ХХ столітті, із документами, що опосередковано підтверджує його правовий статус борця за незалежність України у ХХ столітті (документи, що особа до 24 серпня 1991 року була обвинувачена або якій було призначено покарання за рішенням позасудового органу незалежно від діяння або мотивів обвинувачення тощо) сприятимуть у заповненні та поданні до регіональної комісії з реабілітації заяви про надання довідки відповідно до пункту 6 частини другої статті 72 Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років» та копій документів, що підтверджують:

– реабілітацію особи та її приналежність до числа осіб, яких за політичними або релігійними мотивами було піддано репресіям у формі (формах) позбавлення волі (ув’язнення) чи примусового безпідставного поміщення здорової людини до психіатричного закладу за рішенням позасудового або іншого репресивного органу;

–  участь особи у політичній, збройній та іншій колективній чи індивідуальній боротьбі за незалежність України у XX столітті у складі органів влади, організацій, структур та формувань.