Небезпечний чадний газ

Дата: 31.01.2024 10:10

Оксид вуглецю або чадний газ це безколірний газ, що не має смаку і запаху, він погано розчиняється в воді, важчий від повітря. Виділяється при горінні без доступу повітря та при гноїнні.

Оксид вуглецю не горить.

Оксид вуглецю — кров'яна отрута, яка викликає загальне отруєння організму при дії виключно крізь органи дихання. Головна небезпека полягає в тому, що чадний газ через легені швидко проникає в клітини крові, заміняє кисень, що міститься в еритроцитах. Унаслідок цього в організмі виникає кисневе голодування (гіпоксія).

В зв'язку з тим, що органи дихання і очі не відчувають присутності оксиду вуглецю, отруєння проходить зовсім непомітно. Отруєння може статися під час роботи бензинових двигунів, при згорянні природного газу, при пожежах та на деяких промислових підприємствах. Велика кількість смертельних випадків стається в закритих приміщеннях з відсутньою вентиляцією, наприклад, у гаражах.

Ознаки та симптоми отруєння чадним газом: головний біль, нудота; задуха; потьмарення свідомості; м'язова слабість; червоний колір обличчя; тривала дія чадного газу може призвести до смерті.

При легкому отруєнні відчувається биття в скронях, головний біль, слабкість, стискання в грудях, нежить, блювання.

При отруєнні середнього ступеня, крім того порушується координація руху, синюшність шкіри, обличчя, оглушений стан, потемніння свідомості.

При тяжкому отруєнні наступає непритомність, судорога: смерть настає від зупинки дихання.

Засобами захисту є ізолюючий протигаз, промисловий протигаз марки «СО», гіпкалітовий патрон. Дегазація за рахунок провітрювання приміщень. Пам'ятайте, що звичайний протигаз не захищає від чадного газу.

Як же запобігти отруєнню чадним газом?

Конфорки і духовки призначені тільки для приготування чи підігріву їжі! У жодному разі не можна вмикати конфорки чи духовку для обігріву приміщення!

Колонку не можна залишати без нагляду. Перед тим, як приймати ванну, треба вимкнути колонку і тільки тоді заходити у воду.

Перед опалювальним сезоном треба всім ретельно перевірити тягу у димоходах! Якщо її немає, треба звернутися в ЖЕК чи до спеціалістів, які займаються прочищанням димохідних та вентиляційних каналів.

Небезпекою можуть стати несправні димарі: якщо тяга у димарях порушена, то продукти згоряння потраплятимуть у житлове приміщення.

Газові конвектори також можуть бути небезпечними: якщо тяга недостатня - продукти згоряння також можуть проникати у приміщення.

Якщо при увімкнених конфорках чи колонці починає боліти голова і з'являються подібні симптоми отруєння - негайно потрібно вимкнути усі нагрівальні прилади, відчинити усі вікна і двері для протягу та вийти на свіже повітря,. Якщо відчутний запах газу - у жодному разі не можна вмикати чи вимикати електричні прилади та світло. Терміново зателефонувати "104". Якщо людина почувається погано - викликати терміново "швидку".

Регулярно потрібно запрошувати спеціаліста і ретельно перевіряти усі системи опалення. Особливу увагу слід звернути на справність системи виведення продуктів згоряння.

Не залишати дітей без нагляду при ввімкнених нагрівальних приладах!

Перша медична допомога при отруєнні чадним газом

Потерпілого негайно винести на свіже повітря, забезпечити спокій, зігріти, дати кисень, непритомному дати понюхати нашатирного спирту, а також застосувати серцеві засоби, міцний солодкий чай, в тяжких випадках - штучне дихання. Кращий засіб для лікування - тривале дихання киснем