Міжнародний реєстр збитків: інструкція з подачі заяви та нові можливості для компенсації
Із квітня 2024 року міжнародний Реєстр збитків України (RD4U, далі — Реєстр) почав приймати заяви щодо відшкодування втрат та захисту майнових та немайнових прав внутрішньо переміщених та інших осіб, постраждалих внаслідок збройно агресії Російської Федерації проти України.
Що таке міжнародний Реєстр збитків? Міжнародний Реєстр збитків, завданих агресією Російської Федерації проти України, збирає заяви про компенсацію збитків, втрат чи шкоди, завданих агресією Російської Федерації, починаючи з 24 лютого 2022 року, на території України в межах її міжнародно-визнаних кордонів, а також відповідні докази. Реєстр створений Україною, ЄС та ще 42 країнами. Штаб квартира Реєстру розміщена в м. Гаага. Україна разом з партнерами вже займаються розробкою компенсаційного механізму, який розглядатиме подані заяви по суті і прийматиме рішення про розмір належної компенсації в кожному окремому випадку.
Реєстром затверджено перелік із 45 категорій заяв, які можуть бути внесені до нього.
Наразі відкрита можливість подати заяви за двома категоріями:
- заява категорії А 2.1 «смерть близького члена сім’ї»;
- заява категорії А 3.1 «пошкодження або знищення житлового нерухомого майна».
Заяви категорії А2.1 призначені для заяв, пов’язаних із душевним болем та стражданнями, спричиненими смертю близького члена сім'ї на території України в межах її міжнародно-визнаних кордонів, включаючи її територіальні води, 24 лютого 2022 року або після цієї дати, завданою міжнародно- протиправними діями Російської Федерації в Україні або проти неї. Ця категорія також включає заяви про смерть, яка настала за межами території України, але безпосередньо пов’язана з подією, що сталася на території України.
Заяви, пов’язані з матеріальними наслідками смерті близького члена сім’ї, включаючи втрату доходу або підтримки від такого члена сім’ї, подаються в інших відповідних категоріях.
Заява може бути подана близьким членом сім'ї померлої особи або іншим членом сім'ї, який має законний інтерес в її поданні, або від імені таких членів сім'ї.
Інші члени сім'ї померлої особи, які не є близькими, повинні довести законний інтерес у поданні заяви, а саме – наявність близьких стосунків та елементів залежності, які відрізняються від звичайної спорідненості з померлою особою.
Якщо в померлої особи є декілька родичів, які бажають подати заяву за категорією А2.1, кожен з них повинен подати свою окрему заяву.
Заявник повинен надати інформацію та докази на підтримку заяви в категорії А2.1, зокрема: інформацію про померлого члена сім’ї (ідентифікаційні дані, дату та місце смерті, інформацію про реєстрацію смерті тощо); інформацію та докази щодо спорідненості заявника з померлим членом сім’ї (в тому числі, де це застосовано, докази цивільного партнерства або близьких стосунків та елементів залежності, що відрізняються від звичайної спорідненості з померлим); опис та докази події, яка спричинила смерть; та інформацію про провадження в судових та правоохоронних органах (за наявності) тощо.
Під час подання заяви деяка інформація буде взята з різних існуючих електронних джерел, зокрема з Державного реєстру актів цивільного стану громадян.
Заяви категорії A3.1 можуть бути подані фізичними особами або від імені фізичних осіб, які є власниками житлової нерухомості на території України в межах її міжнародно-визнаних кордонів, включаючи її територіальні води, яку було пошкоджено або знищено 24 лютого 2022 року або після цієї дати, міжнародно-протиправними діями Російської Федерації в Україні або проти України. Заяви можуть бути подані лише щодо вартості знищеного майна або ремонту чи відбудови пошкодженого майна. Заяви щодо інших втрат, пов’язаних з житловою нерухомістю, які були подані в цій категорії, не будуть внесені до Реєстру. Для того, щоб вони підлягали внесенню до Реєстру, такі заяви мають бути подані в інших категоріях.
Щодо кожного об’єкта нерухомого майна слід подати окрему заяву. Якщо майно перебуває в спільній власності, то кожен співвласник повинен подати окрему заяву щодо своєї частки.
Заяви можна подавати також і щодо майна, яке знаходиться на тимчасово окупованій території України чи в зоні активних бойових дій.
Заявник повинен надати інформацію та докази на підтримку заяви в категорії А3.1, зокрема: інформацію про особу заявника; докази щодо пошкодженого або знищеного майна та права власності на нього, в т.ч. інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно в Україні (ДРРП), якщо вона є в ДРРП, а також інформацію про співвласників (якщо вони є); інформацію щодо подання заяви до Реєстру пошкодженого та знищеного майна в Україні, якщо таку заяву було подано; інформацію про те, як саме майно було пошкоджено або знищено; та орієнтовну суму вимоги заяви та суму будь-якої експертної оцінки збитків.
Як отримати послугу?
1. Зареєструйтеся або авторизуйтеся в кабінеті громадянина на порталі diia.gov.ua за допомогою електронного підпису.
2. Заповніть заяву.
Заяви до реєстру подаються заявником виключно через вебпортал ДІЯ. На вебсайті Реєстру можна знайти відповіді на поширені питання, а також детальні інструкції та роз’яснення про те, як подати заяву до Реєстру.
Платформа Дія сприятиме заявникам у збиранні максимальної кількості інформації, використовуючи дані з інших реєстрів та баз даних. У процесі заповнення електронної форми заяви ця інформація буде автоматично відображатися на екрані. Окрім того, заявники матимуть можливість самостійно додати необхідну інформацію та докази, завантажуючи файли, надаючи описи до них або додаючи коментарі.
Згідно з Правилами подання, обробки та внесення Заяв, заяви опрацьовуватимуться в два етапи:
І. На першому етапі заяви перевірятиме Секретаріат Реєстру на дотримання формальних та технічних вимог, а також здійснюватиметься попередня оцінка на відповідність критеріям прийнятності відповідно до статті 18 Правил про Заяви. На цьому етапі Секретаріат також об’єднуватиме подібні заяви у групи, які будуть розглядатись разом — це прискорить їх обробку та розгляд.
Після перевірки Секретаріатом заяви розгляне Рада Реєстру, яка має найвищі повноваження щодо внесення заяв до Реєстру. Рада може прийняти рішення, чи вносити заяву, чи не вносити її до Реєстру, або повернути її на доопрацювання. Заявникам буде повідомлено про рішення Ради через Дію.
Який строк розгляду заяви?
Наразі триває процес збору заяв, а також їх опрацювання для внесення до Реєстру. Розгляд заяв по суті та визначення розміру компенсації відбуватиметься майбутньою компенсаційною комісією, робота над створенням якої триває. Про всі подальші кроки щодо заяв — Реєстр та Дія надішле повідомлення в кабінет громадянина в розділ Зверніть увагу та на електронну адресу.
Зверніть увагу, що для кожної категорії заяв встановлено окремі правила подання та вимоги до доказової бази.