ЩЕ ОДИН КРОК НА ШЛЯХУ СТВОРЕННЯ ІСТОРІЇ РУДКІВЩИНИ !
Щоб минуле нашого краю стало живою історією тісно співпрацюють вчені-історики Інституту українознавства ім.Крип’якевича на чолі з п.Ігорем Соляром та історики інших наукових і вищих навчальних закладів Львова, голова товариства «Самбірщина» імені Петра Сагайдачного п.Ігор Бегей, місцеві вчителі історії, краєзнавці і просто небайдужі люди. Ці важливі зусилля у непростий час визвольної боротьби проти московських загарбників активно підтримує міський голова Рудківської територіальної громади п.Іван Лозинський.
14.03.2025 року в приміщенні Рудківської міської ради відбулась ІІ всеукраїнська історико-краєзнавча конференція «Рудківщина крізь призму століть».
Перед початком конференції вчитель історії п.Оксана Фещин провела екскурсію в музеї національно-визвольних змагань Рудківщини. Разом віддали лепту пам’яті вчителю історії, краєзнавцю Голинському В.І.
Конференція розпочалась із вшанування пам’яті загиблих захисників України – наших земляків
Цікавими та пов’язаними з місцевою історією прозвучали розвідки науковців.
Кандидат історичних наук Наталія Колб зупинилась на темі «Греко- католицьке духовенство Рудківщини наприкінці ХІХ – на початку ХХ століття».
Доктор історичних наук, професор Андрій Сова цікаво доповів тему «Рудківщина та українські парамілітарні організації напередодні Першої світової війни».
Доктор історичних наук, професор Микола Литвин виокремив цікаві факти в доповіді «Андрей Шептицький як політик і суспільно-культурний діяч».
Кандидат історичних наук, доцент Любов Шептицька на прикладі однієї родини Біликів-Турянських з с.Колбаєвичі розкрила жертовність і трагізм життя українців під польсько-німецько-радянським пануванням: «Історія родини, яка бореться за незалежність України упродовж століть».
Доповіді місцевих краєзнавців додали кольорів та смислів періодам локальної історії.
Вчитель історії Підгайчиківської гімназії п.Оксана Гірняк своєю емоційною розповіддю «Григорій Лакота – «ангел у людському тілі» показала сподвижницький, героїчний і трагічний життєвий шлях єпископа УГКЦ родом із с.Голодівка (нині с.Задністряни).
«Майдан 2014 року на Рудківщині» - тема доповіді активного громадського діяча п.Олексія Дмитраха, який продемонстрував свої книги, в яких описав минуле та сучасне у нашому краї та Україні.
Про "Книгу Пам’яті" - спільний проєкт Рудківської міської ради та видавництва «Каменяр» розповів кандидат технічних наук Михайло Городиський. Це видання з портретами захисників збереже для майбутніх поколінь імена новітніх загиблих героїв Рудківщини.
Архітектор Маркіян Мазепа запрезентував присутнім проєкт реконструкції Меморіалу героїв у м.Рудки, обговорення якого буде продовжено.
Міський голова Іван Лозинський подякував усім учасникам конференції за змістовні доповіді, а всім небайдужим – за подані для вивчення матеріали місцевої історії і висловив надію, що ця робота буде продовжена та увінчається цікавою книгою - дослідженням.