Я МАЮ ПРАВО НА ЖИТТЯ БЕЗ НАСИЛЬСТВА!

Дата: 26.10.2021 14:16

Щорічно в Україні  з 25 листопада по 10 грудня проводиться Всеукраїнська  акція «16 днів проти насильства» спрямована на привернення уваги громадськості до актуальної для українського суспільства проблеми  подолання насильства в усіх сферах нашого життя.

Ще в Конвенції ООН про права дитини, яка набула чинності  для України з 27 вересня 1991 року зазначалося, що всі діти мають право на захист від усіх форм фізичного та психологічного насильства, образи чи зловживань, відсутності піклування чи недбалого брутального поводження та експлуатації. Кожна дитина повинна розуміти, що ніхто не може її ображати, бити, жорстоко та несправедливо поводитись із нею.

Дитина має право:

• Відмовитись робити те, до чого її примушують силою або образливими словами;
  • Розуміти, що її власність належить тільки їй;
  • Знати, що до неї ніхто не має права доторкатися;
  •  Про все, що з нею трапляється, дитина має розповідати батькам, вчителям, людям, яким довіряє;
  • Дитина завжди може попросити про допомогу.

Пам’ятка батькам «Виховання без насильства та жорстокості»

• Пам’ятайтещо першим університетом життя дитини є та сім’я, в якій народилася дитина, де повинна панувати атмосфера любові, довіри, духовного настрою та комфорту.
  • Дитина – це цілий світ, сприймайте її як цілісну особистість, дорослу людину, яка має свої права (на навчання, відпочинок) і обов’язки (вчитися, дотримуватись правил для учнів).
  • Не ображайте, не бийте, не принижуйте дитину. Пам’ятайте, навчання – це радість (негативні емоції не сприяють засвоєнню навчального матеріалу, вбивають бажання вчитися). Криком ви нічого не зміните.
  • Давайте дітям можливість відчувати ваше визнання і схвалення.
  • Ніколи не старайтесь переконати дитину в тому, що вона погана.
  • Будьте тактовними у стосунках з дітьми. Давайте приклад емоційного самоконтролю і витримки.
  • Показуйте приклад позитивних дій та вчинків дітям не на словах, а на конкретних справах.
  • Завжди давайте дитині шанс на право бути кращою.
  • Пам’ятайте, що в сім’ї дитина пізнає, як взаємодіяти з іншими людьми, як ставитися до себе і до оточення, як упоратися з труднощами.
  •  І насамкінець - частіше обнімайте та цілуйте своїх дітей. Любові не буває забагато.

Домашне насильство- це діяння/бездіяльність між членами сім’ї або родичами, зокрема між колишнім подружжям, незалежно від того, чи зареєстровано їх шлюб та чи проживають вони спільно.

Форми домашнього насильства:

фізичне (заподіяння тілесних ушкоджень, незаконне позбавлення волі, мордування, залишення в небезпеці, ненадання допомоги, заподіяння смерті);

сексуальне (будь-які діяння сексуального характеру, вчинені без згоди особи);

психологічне (словесні образи, погрози, приниження, переслідування, залякування, обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, що спричиняють невпевненість, нездатність захистити себе, шкоду психічному здоров’ю);

економічне (умисне позбавлення житла, їжі, одягу, коштів чи документів, перешкоджання в отриманні лікування, заборона працювати, примушування до праці, заборона навчатися).

Хто несе відповідальність за домашне насильство?

Кривдник з числа таких осіб:

- подружжя;

- особи, які проживають (проживали) спільно однією сім’єю;

- їх родичі;

- опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, патронатні вихователі;

- колишнє подружжя;

- наречені;

- особи, які мають спільних дітей.

Найнебезпечніший співучасник домашнього насильства – мовчання!

Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» передбачено нові механізми захисту від домашнього насильства:

Терміновий заборонний припис

Підстава: ініціатива поліції або заява постражалої особи.

Передбачає для кривдника: -зобов’язання залишити місце проживання

(перебування)  постраждалої особи;
- заборону на вхід та перебування у місці проживання постраждалої особи;
-  заборону в будь- який спосіб контактувати із постраждалою особою.

За невиконання припису - штраф, громадські роботи або адміністративний арешт. Термін дії припису - до 10 діб.

Обмежувальний припис

Підстава: заява потерпілої особи або її представника, батьків, родичів, органу опіки та піклування.

Рішення про застосування обмежувального припису приймає суд не пізніше 72 годин.

Передбачає для кривднмика:

- заборону перебувати у  місці спільного проживання (перебування);
- усунення перешкод у користування майном потерпілою особою;
- обмеження спілкування з постраждалою дитиною;
- заборону наближатися на визначену відстань до місця проживання (перебування), навчання, роботи, інших місця відвідування пострждалої особи;
- заборону особисто і через третіх осіб розшукувати постраждалу особу, переслідувати її, спілкуватися з нею;
- заборону вести листування, телефонні переговори з постраждалою особою.

Термін застосування - до 6 місяців.

У разі домашнього насильства одразу викликати поліцію – 102!
Звернутися на «гарячу лінію» - 116-123 (цілодобово та безкоштовно в межах України). Якщо ви стали свідком насильства стосовно дитини – негайно повідомте про це службу у справах дітей! Захистіть дитину від домашнього насильства!
   Постраждалим від домашнього насильства гарантується правовий захист, правові послуги призначеного адвоката (юриста) оплачує держава.

Контакти центрів: www.legalaid.gov.ua/ua/local-centres

- психологічна підтримка та соціальні послуги (консультування, кризове та екстрене втручання, соціальний супровід, посередництво тощо) у центрах соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, мобільних бригадах соціально-психологічної допомоги

Контакти-центрів: http://www.msp.gov.ua/news/14911.html
Контакти мобільних бригад: http://www.msp.gov.ua/news/14910.html

- тимчасовий притулок у центрі соціально-психологічної допомоги, кризовому центрі або притулку для жертв домашнього насильства.

Контакти центрів: http://www.msp.gov.ua/news/14909.html

Потрапити до такого закладу можна, звернувшись до місцевої державної адміністрації або  міської ради.