Як уберегтися від сказу: перелік порад від Держпродспоживслужби
У відомстві зазначили, що станом на зараз вакцина для профілактики сказу є наявною в кожній області України.
Сказ – це небезпечна інфекційна хвороба тварин та людей і найдієвішим інструментом боротьби з нею є вакцинація.
«Обов’язок кожного власника тварини – забезпечувати здійснення щорічного щеплення. Нехтування щепленням тварин проти сказу може призвести до захворювання та загибелі ваших чотирилапих друзів і водночас стати загрозою здоров’ю членів вашої родини. Тому здійснивши необхідні щеплення ви рятуєте свого улюбленця від цього небезпечного захворювання», – зазначили в державній службі з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.
Також там додали, що вакцина для профілактики сказу є в кожній області України.
«Для цього необхідно завітати до лікаря ветеринарної медицини, щоб зробити чіпування та щеплення проти сказу (можна робити з 12 тижнів віку тварини). Ідентифікація тварин повинна бути зроблена раніше ніж вакцинація проти сказу. Зазначені дії повинні бути внесені у ветеринарно-санітарний паспорт встановленого зразка, який видається у державній лікарні ветеринарної медицини. Відповідно до чинного законодавства необхідно здійснювати щеплення перед поїздкою за кордон, перед полюванням», – додали в Держпродспоживслужбі.
Проте досі існують міфи на тему щеплення, які нікуди не зникають та вводять в оману громадськість. Перелік найбільш поширених хибних уявлень перелічено нижче:
- Міф: вакцинувати тварин, які не виходять на вулицю або не потрапляють в дику природу, не обов'язково.
Реальність: дика природа може сама "прийти" до тварини, що мешкає ізольовано.
- Міф: вакцинувати потрібно лише дорослих тварин, одного щеплення достатньо.
Реальність: вакцинувати обов'язково щорічно з 3-х місячного віку.
- Міф: вакцини проти сказу є "важкими" для тварин.
Реальність: сучасні вакцини максимально безпечні, ефективні та мають дуже низький відсоток теоретично можливих ускладнень.
- Міф: сказ переносять лише собаки, рідше - коти.
Реальність: вірус вражає всіх теплокровних тварин, які потім стають його переносниками.
- Міф: хвора тварина завжди поводиться агресивно, в неї тече слина.
Реальність: на початковій стадії слина не тече. Ознаки проявляються через 3-5 днів після зараження. Хвороба може мати безсимптомний перебіг. Тварина може бути пригніченою.
- Міф: захворіти на сказ можна, якщо доторкнутися до хворої тварини
Реальність: тварини виділяють вірус зі слиною. Вірус проникає в організм людини через укус, потрапляння зараженої слини на слизові оболонки, подряпини, мікроушкодження шкіри.
- Міф: люди не хворіють на сказ.
Реальність: люди хворіють! В організмі людини вірус нервовими волокнами потрапляє у спинний і головний мозок, викликає запалення, параліч і смерть.
- Міф: до лікаря не обов'язково звертатися відразу після укусу, можна почекати якийсь час.
Реальність: після появи перших симптомів медики вже не зможуть допомогти хворому.
- Міф: сказ виліковний.
Реальність: єдиний офіційно визнаний і ефективний спосіб уникнути сказу в разі ризику зараження - своєчасна профілактична вакцинація.
«Наголошуємо на тому, що для недопущення сказу тварин необхідно щорічно робити щеплення всім домашнім улюбленцям, починаючи з 3-місячного віку. Вакцина проти сказу є безкоштовною, для здійснення щеплення необхідно лише звернутися до лікарень ветеринарної медицини Держпродспоживслужби вашого регіону», – резюмували у відомстві.
З повним переліком лікарень ветеринарної медицини, до компетенції яких належить оформлення та видача ветеринарних свідоцтв, з метою некомерційного переміщення домашніх тварин у Львівській області можна ознайомитися за посиланням.